آبگرم

“لاریجان” منطقه ­ای سرسبز است که پر از هتل و سوئیت­هایی که مجهز به استخر و جکوزی و حوضچه های مخصوص آب گرمند. البته به محض ورود به حوضچه از به کار بردن واژه “آبگرم” پشیمان شده و کلمه “آب جوشان” را جایگزین آن خواهید کرد!

در واقع، آبگرم به چشمه‌ای گفته می­شود که گرمای آب آن بالاتر از اندازه معمولی است و  دارای برخی مواد معدنی است و اثر درمانی نیز دارند. این آب­های معدنی از اعماق زمین سرچشمه می‌گیرند و از شکافهای سطح زمین با فشار به بیرون تراوش می کنند.

در دامنه‌های البرز به ویژه اطراف قله دماوند، به دلایل خاص زمین‌شناختی، آب‌های معدنی با خواص مختلف درمانی وجود دارد که یکی از آنها در روستای “آبگرم” است. روستایی خوش آب‌وهوا که در دامنه  قله دماوند قرار دارد. آبهای گرم معدنی این روستا با حرارتی حدود ۶۲ درجه سرشار از مواد گوگردی است و برای درمان دردهای استخوانی، انواع بیماریهای پوستی، مفاصل و روماتیسم مفید است.

و اکنون اگر به دنبال یک تفریح روستایی با حال و هوای آبگرم هستید و در ضمن در نظر دارید که مسافتی طولانی را برای تفریحتان طی نکنید، آبگرم لاریجان را  به شما پیشنهاد می‌کنم.

منطقه لاریجان اطراف مسیر جاده هراز قرار دارد. یکی از روستاهای این منطقه، “آبگرم” نام دارد که به نام “آبگرم‌لاریجان” مشهور شده است. آبگرم لاریجان در فاصله حدود ۶۰ کیلومترى شمال شرق تهران و ۲۶ کیلومترى شمال شرق شهرستان دماوند قرار دارد.

اگر آدرس دقیق تری بخواهید باید حدود ۷۸ تا ۸۰ کیلومتر  از تهران در مسیر جاده هراز فاصله بگیرید و تابلوی انحرافی این روستا را ببینید. البته باید بگویم که مستقیما به آبگرم اشاره نکرده و نوشته شده است رینه (Reyne). به گفته یکی از دوستان شاید بهترین نشانه آن رستوران سالاریه باشد که مسیر انحرافی روستا دقیقا از کنار این رستوران جدا می‌شود.

در این سفر کافی است وسائل مربوط به استحمام را به دنبال داشته باشید چرا که این روستا جاذبه های خاص گردشگری ندارد و فقط آبگرم آن است که مسافران را به سمت خود می­کشاند. البته میان دار و درخت های سیب و گلابی آن می توانید گردش کنید آن هم به شرطی که بدنتان در مجاورت آبگرم نسوخته باشد!

این سفر می تواند یک روزه باشد چرا که مقصد نزدیک است. با تمام توقفات در مسیر در نهایت ۲ ساعت و نیم زمان می برد. اما اگر قصد شب ماندن دارید می توانید بعد از ظهر حرکت کرده و غروب به مقصد برسید و شب را در آب جوشان سپری کنید! و فردایش را به گردش در روستا بپردازید.